Najnowsze wpisy

Pranie dywanów

Dywany są często wybierane jako pokrycia podłogowe w polskich domach - dzieje się to ze względu na wiele pozytywów, jakie te futrzaki przynoszą. Mowa o amortyzacji od upadków, ochronie przed zimnem jak i również funkcji urozmaicenia wnętrza. Niestety godząc się na te produkty, musimy pamiętać o utrzymaniu ich w czystości. Przedstawiamy kilka pomysłów, jak można wyprać dywan bez potrzeby korzystania z usług profesjonalnych firm lokalnych zajmujących się praniem i czyszczeniem - choć tutaj też trzeba jasno powiedzieć - niekiedy, przy bardzo ciężkich plamach - jest to jedyna droga.



1. Trzepanie dywanu

Jest to pierwszorzędna czynność, jaką należy wykonać przed przystąpieniem do dalszego czyszczenia. Nie jest to rzecz trudna, jednakże wymaga użycia siły. Trzepanie pozwoli w dużej mierze usunąć piasek oraz kurz. Dzięki temu ułatwiamy działanie środków chemicznych, których będziemy używać w kolejnych krokach. Pamiętajmy, że czym lepiej przyłożysz się do tej czynności, tym lepszy będzie efekt. Jeżeli jednak nie masz możliwości wytrzepania dywanu - nie posiadasz trzepaka lub sam futrzak jest duży i ciężki - będziemy zmuszeni zaprzestać na odkurzaniu, jednak należy to zrobić bardzo sumiennie, aby usunąć z niego jak najwięcej brudu. Zalecane jest używanie odkurzacza z turboszczotką.

Pranie dywanu



2. Szorowanie dywanu

Po wstępnym przygotowaniu naszego dywanu, przechodzimy do najważniejszej czynności - szorowania z użyciem środków chemicznych. Pamiętajmy, aby zakupione przez nas produkty były przeznaczone do typu dywanu przez nas posiadanego. Jeżeli nie mamy pewności, czy dywan dobrze zniesie środek, zawsze możemy przetestować go na małej powierzchni - przezorny zawsze ubezpieczony! Po rozcieńczeniu produktu z wodą przystępujemy do szorowania powierzchni - zalecamy założenie rękawiczek, aby chronić dłonie. Usunięcie cięższych plam może wymagać dodatkowego użycia odplamiaczy - silnych środków czyszczących przeznaczonych do zastosowania tylko w miejscu plamy. Miejmy na uwadze, że silne środki usuwające plamy mogą łatwiej uszkodzić strukturę dywanu. Przed użyciem warto przeczytać zalecenia producenta. Wszelkie potrzebne nam środki możemy nabyć w sklepach internetowych, bądź lokalnych blisko naszego miejsca zamieszkania.



3. Płukanie dywanu

Kolejnym krokiem po intensywnym szorowaniu będzie dokładne wypłukanie brudu i środków piorących z naszego dywanu. Jest to czynność nie tylko zalecana, ale niejednokrotnie wymagana. Według niektórych warto skorzystać z proszków, które na sucho „czyszczą” dywany, a następnie wszystko, co musimy zrobić to wykonanie kilku ruchów odkurzaczem – pamiętajmy, że mimo niekwestionowanych możliwości XXI wieku nie usunie to brudu razem z pozostałym piaskiem czy kurzem w takiej mierze, w jakiej zrobi to woda. Natomiast, czy pranie na mokro szkodzi dywanom? Nasza rada jest następująca: jeżeli nie posiadamy zabytkowych futrzaków (dywany nowszej daty dość dobrze znoszą wodę) i możemy zapewnić im dobre warunki do wyschnięcia, częściowe (nie całkowite!) przemoczenie nie powinno stanowić większego problemu. Tanie dywany w naszej ofercie (posiadające włókno polipropylenowe) naprawdę dobrze znoszą wodę.



4. Suszenie dywanu

Po całej pracy związanej z szorowaniem i płukaniem przychodzi moment na suszenie. Zapewnienie odpowiednich warunków do wyparowania pozostałej wody z dywanu jest kluczem do sukcesu w naszej przygodzie z praniem. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko pojawienia się pleśni w runie. Dobrym sposobem jest wyniesienie dywanu na zewnątrz (o ile pogoda jest wystarczająco dobra) i zawieszenie dywanu na trzepaku czy balustradzie – pozwoli to wodzie swobodnie spłynąć, a promienie słoneczne dość sprawnie poradzą sobie z resztą wilgoci.

Jak wyprać dywan?



5. Suszenie dywanu podczas prania – odkurzacze piorące

Dodatkowo chcemy wspomnieć o innej metodzie na wysuszenie pokryć. Jeżeli nie mamy możliwości suszenia na zewnątrz, możemy skorzystać z udogodnień XXI wieku, a mianowicie specjalnych odkurzaczy piorących, które jednocześnie podczas prania (które swoją drogą również robi robotę!) wysysają wodę z dywanu. Skąd więc wziąć takie urządzenie? Jeżeli uważamy, że zakup na własną rękę okaże się niepotrzebnym i dużym wydatkiem, możemy poszukać lokalnych firm, które wyporzyczają tego typu sprzęt. Cały sposób prania z użyciem specjalnych odkurzaczy piorących wymaga dodatkowych kosztów wynajęcia/zakupu, ale efekt może okazać się rekompensatą.



Podsumowanie

Korzystając z kilku naszych zasad dotyczących prania dywanów mogą Państwo samodzielnie odwieżyć swoje pokrycia podłogowe. Nie łódźmy się – runo dywanów ma wręcz doskonałe właściwości do przetrzymywania kurzu, piasku i innych brudów. Każdy, kto chociaż raz widział efekt – w postaci wody, którą dywan został spłukany – wie o czym mówimy. Warto raz na jakiś czas zatroszczyć się o jego stan – optymalnie będzie to raz na pół roku / rok. To nie dużo, prawda? Dlatego warto poświęcić jedno wolne popołudnie, skorzystać z odpowiednich środków i osiągnąć w dużej mierze oczekiwany efekt. Pamiętajmy, że zawsze możemy skorzystać z usług profesjonalnych pralni dywanów, które odpowiednio zaopiekują się naszymi pokryciami, jednak, w tym przypadku, nie obejdzie się bez poniesienia większych kosztów. Na szczęście dywany nowoczesne, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii produkcji, dobrze znoszą wodę, więc ryzyko uszkodzenia włókna zmniejsza się do całkowitego minimum.

Dodano w: Default category

Zostaw komentarz

Zgoda na pliki cookie